Maijs, 2021 - Normunda Ludviga Bandreviča hokeja džemperis

LSM 19.432 1 Medium

Maijs šogad Latvijā atkal ir hokeja mēnesis. Lai arī ar ierobežojumiem spēļu apmeklēšanā, Pasaules čempionāts hokejā Latvijā tomēr notiks. Un sakarā ar šo čempionātu, mēs, Latvijas Sporta muzejā pārlūkojām savu muzeja krājumu. Mums ir gan dažāda hokeja fanu atribūtika, gan dažādu laiku profesionālu hokejistu balvas un piemiņas lietas, bet šoreiz ieskatīsimies nedaudz senākā hokeja vēsturē.

Hokejs Latvijā tā īsti aizsākās 20. gs. 30. gados. Un šo sākuma posmu muzeja krājumā pārstāv līdz šim mazzināma hokeja entuziasta Normunda Ludviga Bandreviča piemiņas lieta- hokeja džemperis.

N. Bandrevičs dzimis 1910. gada 27. maijā Ozolnieku pagastā, miris 1998. gada 17. maijā Olimpijā, Vašingtonā (ASV), bijis Latvijas Universitātes students un studentu korporācijas „Selonija” biedrs.

LSM 19.432 1 Medium   LSM 19.432 2 Medium

Džemperis izgatavots Hermaņa Vulfa adītavā Rīgā, Kr. Barona ielā 10. Ir zināms, ka uzņēmums savu darbību uzsācis 1922. gadā, 30. gados tas bija jau pieredzējis un respektabls uzņēmums, kas nodarbojās ne tikai ar adīšanu, bet arī dziju un diegu tirdzniecību. Džemperis darināts no nebalinātas vilnas dzijas ar elektrozilām manšetēm, valnīti apakšmalā, apkakli un kakla izgriezuma apdari. Elektrozilās apgērba detaļas ir sakrāsojušas gaišās apģērba daļas, piešķirot apģērbam savdabīgu veidolu. Džemperis adīts mašīnadījumā, tā sauktajā „patentadījumā”, kas piešķir trikotāžai raupju virsmu. Džemperim ir aizdare ar trim perlamutra podziņām uz krūtīm. Divas no podziņām ir vienādas (ar četriem caurumiņiem), bet viena- augšējā- ar diviem caurumiņiem. Šķiet, ka augšējā oriģinālā podziņa ir iztrūkusi un tādēļ aizvietota ar citu. Ņemot vērā džempera senumu un tā vēsturi, tas ir labi saglabājies.

Ir zināms, ka Normunds Ludvigs Bandrevičs šo džemperi paņēma līdzi bēgļu gaitās Otrā pasaules kara izskaņā uz Vāciju un vēlāk uz ASV un tikai 2006. gadā, kā dzimtas relikvija tas atceļoja atpakaļ uz Latviju (pateicoties N. Ludviga Bandreviča dēlam Vidvudam un Bandreviču ģimenes draugam Jurim Jansonam) un nonāca Latvijas Sporta muzejā.

06.05.2021.