Latvijas Sporta muzeja jaunieguvumi 2021. gadā

 Lusis pastmarka

Gada nogalē atskatāmies uz muzeja jaunieguvumiem. Krājuma papildinājumi ir bijuši daudzveidīgi, nozīmīgi un unikāli: to vidū ir gan dokumenti, gan drukas darbi, kā arī apbalvojumi, lietiskie un mākslas priekšmeti. Kopumā krājumā iekļauti 1203 jaunieguvumi.

Apjomīgāko un nozīmīgāko priekšmetu kopumu- 259 vēstures liecības muzejs saņēmis dāvinājumā no basketbolista un trenera, 1939. gada Eiropas vicečempiona Jura Solovjova-Silarāja (1917. – 2007.) dēla Jura Silarāja. Priekšmeti datējami ar gana lielu laika nogriezni, sākot jau no 1933. gada līdz pat basketbolista mūža nogalei. Starp daudzajām basketbola vēstures liecībām īpaši jāizceļ tādas relikvijas kā III Eiropas basketbola meistarsacīkšu, Akadēmisko pasaules meistarsacīkšu un SELL olimpiādes nozīmes, sporta biedrības “Dinamo” apbalvojumi, Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes zelta goda zīmi, unikālu piezīmju kladi ar jauno basketbolistu klasifikāciju, kas ietver 374 basketbolistu sarakstu ar portretu fotogrāfijām un informāciju.

1 Silarajs 2021

2 Silarajs

Materiāli plaši atspoguļo arī Jura Silarāja personību, viņa dzīves gājumu un sporta gaitas. Šeit atrodami gan diplomi, gan atzinības un goda raksti, apliecības, sacensību dalībnieka kartes, biedra kartes, trenera grāmatiņas, izglītības dokumenti u. c. Unikālas ir Jura Silarāja uzrakstītās atmiņas “7 mirkļi aiz polārā loka”, kuras vēsta par izsūtījuma laiku Noriļskā un dzīvi Latvijā pēc atgriešanās no izsūtījuma 1947. gadā.

3 Silarajs

Gaļina Žitluhuna dāvinājusi muzejam sava dzīvesbiedra, fotogrāfa Jurija Žitluhina (1931.–2019.) fotogrāfijas, kopumā 26 priekšmetus. Starp tiem unikāli fotoporteti: šķēpmetējs Jānis Lūsis, šāvējs Afanasijs Kuzmins, džudo cīkstonis Aleksandrs Jackevičs, basketbolists Jānis Krūmiņš un citi sportisti, Rīgas “Dinamo” hokeja komanda un “TTT” basketbola komanda.

4 Zitluhins

Bijušā Latvijas Olimpiskās komandas atašeja un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Goda biedra Anša Reinharda dāvinājuma kopums- 54 priekšmeti (tai skaitā, unikālas olimpiskai tematikai veltītas nozīmītes, olimpisko spēļu apģērbs un akreditācijas kartes) papildina liecības par olimpiskās kustības vēsturi un LOK darbību.

5 Reinhards

Biedrība “Bērnu Republika” dāvinājusi muzejam 12 oriģinālus akvareļus- izcilu sportistu portretu gleznojumus, ko gleznojis Liepājas mākslinieks Vilnis Bulavs. Gleznās attēloti atpazīstami, sasniegumiem bagāti sporta veidu pārstāvji: Jānis Sprukts (hokejs), Lauris Freibergs (motokross), Ivo Lakučs (BMX), Evija Šīre (cīņa), Liene Jansone (basketbols), Aigars Apinis (vieglatlētika), Ilmārs Bricis (biatlons), Inguna Minusa (volejbols), Mārtiņš Rubenis (kamaniņas), Māris Verpakovskis (futbols), Deniss Čerkovskis (modernā pieccīņa) un Aigars Fadejevs (vieglatlētika).

6 Gleznas apgriezts

Unikālu dāvinājumu- 4 priekšmetus muzejs saņēmis no pasaules hokeja zvaigznes, olimpiskā vicečempiona Helmuta Baldera-Sildedža. Leģendārais hokejists muzejam dāvāja savas sporta ķiveres, ar kurām viņš savulaik spēlēja slavenajā Rīgas “Dinamo” komandā un NHL komandā Minesotas “North Stars”, japāņu komandas “Oji Seishi” formas kreklu (H. Balderis bija šīs komandas spēlējošais treneris), ka arī piemiņas balvu, kura saņemta pēc veiksmīgā pasaules čempionāta Katovicē, 1976. gadā.

7 Balderis apgriezts

Savukārt futbolists Dainis Deglis muzejam dāvinājis 193 futbola spēļu programmiņas, kuras ļauj izsekot Rīgas “Daugava” un Liepājas “Zvejnieks” komandu sekmēm PSRS otrās un pirmās līgas futbola meistarsacīkstēs laika posmā no 1977.–1990. gadam.

8 Programmas

Īpaši jāizceļ Latvijas Sporta muzeja ilggadējā sadarbība ar Latvijas Olimpisko komiteju. Pateicoties tās dāvinājumiem, šogad kļuva iespējama Tokijas Olimpiādes spēlēm veltītās izstādes “Tokyo 2020” īstenošana. Šajā izstādē apskatāms bagātīgs fotogrāfiju klāsts, olimpiskās vienības tērpi un piemiņas lietas. Izstādi jau atklāšanas dienā pagodināja ar savu klātbūtni Tokijas Olimpiādes spēļu zelta medaļu ieguvēji – 3x3 basketbola komanda pilnā sastāvā: Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis un Nauris Miezis. Vēlāk šo izstādi apmeklēja arī olimpiādes spēļu 4. vietas ieguvēja pludmales volejbolā Tīna Graudiņa, kura apskatīja izstādi, muzeja pastāvīgo ekspozīciju un uzdāvināja muzejam sporta relikviju – savu starta krekliņu, kas izgatavots speciāli olimpiādes spēlēm.

Tokija jaunieguvumi

Jāatzīmē arī muzeja veiksmīgā sadarbība ar VAS “Latvijas Pasts”. Pateicoties šai sadarbībai, tapusi ievērojamajam latviešu šķēpmetējam, olimpiskajam čempionam Jānim Lūsim veltīta pastmarka un aploksne, kā arī piemiņas izstāde Latvijas Sporta muzejā “Visa mana dzīve ir sports”, kura atspoguļo bagātīgu muzeja krājuma materiālu. Jāpiemin arī fakts, ka par godu izstādes atklāšanai Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Sporta servisa centrs” direktors Juris Kaminskis dāvināja muzejam “Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa” analogu.

9 Lusis apgriezts

Sirsnīgs paldies visiem dāvinātājiem!

Priecīgus svētkus vēlot, Latvijas Sporta muzeja kolektīvs

27.12.2021.