Filmas "Futbola ģenerālis" prezentācija

2015. gada 26. martā Latvijas Sporta muzeja ikmēneša pasākuma viesis bija jauns un darbīgs puisis Ernests Kļaviņš, kurš prezentēja filmu par Juri Rēdlihu–Raiskumu.

Ernestam vienmēr bijusi liela interese par dokumentālo kino, nesen viņš kā video operators beidza Rīgas Amatniecības vidusskolu. Kā pats Ernests stāsta: "Ceturtajā kursā bija jāizstrādā diplomdarbs ar nosacījumu izvēlēties slavenu cilvēku, kurš nav pazīstams. Es izvēlējos Juri Rēdlihu–Raiskumu. Cilvēku, kurš savu mūžu veltīja Latvijas futbolam. Tā tapa filma–stāsts Futbola ģenerālis".

Raiskums      Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris Juris Rēdlihs Raiskums (1890.-1971.) savas dzīves lielāko daļu veltīja Latvijas armijai, sasniedzot pulkvežleitnanta dienesta pakāpi. Tomēr daudzi viņu dēvēja par futbola ģenerāli, arī par latviešu futbola tēvu, kurš 1923. gadā dibināja Rīgas Futbola klubu (RFK) un vadīja to līdz pat 1936. gadam. RFK futbolisti astoņas reizes kļuva par Latvijas meistarsacīkšu uzvarētājiem, Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa dāvātā Latvijas futbola kausa īpašniekiem (1937., 1939.), pavasara un rudens turnīru uzvarētājiem.

Klavins 2   Filmas Futbola ģenerālis autors Ernests Kļaviņš strādā par gaismotāju un video operatora asistentu Latvijas Televīzijā. Bez visas lielās aizņemtības viņš ik pa brīdim kā kameras asistents iekļaujas kādā lielākā projektā.

Atzinīgi tika novērtēts Ernesta pirmais lielais projekts (kopdarbs solīdā profesionāļu kompānijā) – dokumentālā filma Rīgas stāsts. Tagad Ernests ticis pie savas kameras, līdz ar to kļuvis par neatkarīgu operatoru ar domu, ka reiz varēs veidot nopietnāku filmu par sporta vēsturi, neaizmirstot arī futbola ģenerāli

Tikāmies un kopīgi skatījāmies filmu, ļāvāmies sarunai ar autoru par mūsdienu dokumentālo kino, sportu un nākotnes nodomiem.

Informāciju sagatavoja:
Rita Apine (Latvijas Sporta muzejs)
12.03.2015.