Sveicam Olgu Utkinu 90. dzimšanas dienā!

Jubilejas sarīkojumā 2014. gada 3. novembrī Latvijas Sporta muzejā kopā ar Olgu un viņas viesiem runājām par dzīvi visā tās daudzveidībā: par bērnību un pirmajiem soļiem sportā, par darbu dažādu laikrakstu redakcijās un daudzajiem gadiem Latvijas televīzijā, par liktenīgām satikšanām un skaisto rakstīšanas sērgu. Jo kā pati Olga atzīst – viņā visu mūžu bijusi liela griba pakāpties augstāk.

Neparasta sieviete ar plašu dvēseli, avantūristes trakumu, kurā visu mūžu kūsājis sacensību gars ar tieksmi pulcināt ap sevi cilvēkus, kas mīlēja sportu.

Tagadējās mārupietes bērnība un skolas gadi aizritēja Aizputē. Jaunībā izmēģināja spēkus skriešanā, mešanas disciplīnās, spēlēja volejbolu, reiz pat startēja moto sacensībās un lēkšanā ar izpletni. Pēc kara Aizputē vadīja sporta biedrību Daugava.

Vēlāk pārgāja uz žurnālistu cunfti – sāka strādāt par literāro līdzstrādnieci Aizputes avīzē, tad Tukuma Ziņotājā. Ar raidījumiem Kurš no 26? un TV vimpelis meklē īpašnieku uzsāka veidot reportāžas lauksaimniecības raidījumu redakcijā Latvijas Televīzijā. Latvijas Žurnālistu savienības prēmijas ieguvēja, Vissavienības televīzijas un radioraidījumu teicamniece Olga Utkina profesionālo karjeru astoņdesmito gadu otrajā pusē turpināja raidījumos Dzīvīte un Atvasara, kurā īpaša uzmanība tika veltīta kultūras, mākslas un sporta cilvēkiem.    

Līdz ar dzīves pieredzi arvien vairāk nobrieda dziļa nepieciešamība uzrakstīt grāmatu par četru Olimpisko spēļu dalībnieku, Padomju Savienības izlases ilggadīgu dalībnieku un treneri mešanas disciplīnās Oto Grikalku (1925.-1993.). Viņas sarakste ar O. Grigalku ilgusi jau kopš jaunības gadiem, t. i., tūlīt pēc Otrā pasaules kara, līdz pat viņa nāvei 1993. gada 7. februārī. Materiālu apzināja 10 gadus. 2005. gada vasarā tautās izgāja grāmata Likteņdzirnās maltais olimpietis – brīnišķīgs stāsts par latviešu sportot gribošu lauku puišeli, kas pārtapa par jaunekli, izejot kara ceļus vācu un krievu okupācijas armijās. Līdz beidzot likteņa pagriezieni aizved viņu līdz pašām Olimpisko spēļu virsotnēm caur daudziem un dažādiem politiskiem un personiskās dzīves samezglojumiem.

Otrs raksta gabals Bērns rāda kāds būs vīra raksturs ir atmiņas par bērnību, O. Utkinas dzimtu, mīļo Aizputi un tās cilvēkiem neatkarīgās Latvijas gados.

Paveiktais darbs pelna patiesu cieņu un apbrīnu. Viņa ir gaidīta gan Aizputes, gan Tukuma, gan mūsu sporta muzejā. Jo kā Olga vienmēr pati uzsver: "Sporta muzejs ir mana lielā ģimene!"

Novēlam veselību un piepildīt vēl vienu traku ieceri, kas vien viņai zināma!

Žurnālistes Maijas Miglas veidotais sižets Žurnālistei Olgai Utkinai - 90 Latvijas Televīzijas raidījumā Panorāma skatāms šeit www.lsm.lv.

Olgas Utkinas 90. dzimšanas dienas skaistākie mirkļi (fotografēja Rita Apine, Latvijas Sporta muzejs):

O.Utkina 1      O.Utkina 2
     
O.Utkina 3   O.Utkina 4
     
O.Utkina 5   O.Utkina 6
     
O.Utkina 7   O.Utkina 8
     
O.Utkina 10   O.Utkina 9
     
O.Utkina 11   O.Utkina 12
     
O.Utkina 13   O.Utkina 14