Restaurētas unikālas bobsleja kamanas

Kamanas pec restauracijas 2 Large

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Latvijas Sporta muzejs, sadarbībā ar sertificētiem restauratoriem Ievu Baļļu un Uģi Baļļu, ir īstenojis apjomīgu projektu: senu bobsleja kamanu restaurāciju. Šīs kamanas izgatavotas pirms teju simts gadiem- 20. gs. 20. gados, Cēsu pusē, un muzejā nonākušas pateicoties riteņbraukšanas trenera Jāņa Siliņa dāsnumam.

Muzeja īpašumā kamanas nonāca kritiskā stāvoklī: koka detaļas bojātas, salūzušas, bet metālu klāja rūsa, kas ēdās arvien dziļāk un dziļāk. Tādēļ tika sagatavots projekts kamanu restaurācijai, kura rezultātā kamanas nu ieguvušas pašreizējo izskatu: tās attīrītas no rūsas un netīrumu slāņiem, veikta metāla daļu attīrīšana no korozijas un pasivēšana, koka detaļu konservācija, kā arī virsmas pārklātas ar aizsargkārtu.

Kamanas pec restauracijas 2 Large

Tā kā projekts bija sarežģīts un arī dārgs, Valsts kultūrkapitāla fonda atbalsts sedza lielāko daļu no izmaksām, bet atlikusī daļa tika finansēta no Olimpiskās Solidaritātes fonda līdzekļiem.

Pēc restaurācijas bobsleja kamanas atgriezušās muzejā, aklimatizējušās, un novietotas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā „Latvijas Olimpiešu Goda zāle. Zelts. Sudrabs. Bronza.”, 2. stāva „Ziemas” zālē un muzeja apmeklējuma laikā būs pieejamas apskatei.

Ieva Balla pie restauretajam  kamanam 2 Large

Metāla restauratore Ieva Baļļa pie restaurētajām kamanām