Skrējiena Rīga–Valmiera preses konference

2015. gada 1. aprīlī Latvijas Sporta muzejā notika skrējiena Rīga–Valmiera preses konference. Vēsturiskais skrējiensoļojums, kas bija populārs trešās atmodas laikā un no 1989. līdz 1993. gadam notika piecas reizes, šogad notika septīto reizi. Skrējiens tika atjaunots 2014. gadā, pēc 21 gadu pārtraukuma.

2015. gadā ultramaratonā Rīga-Valmiera kopumā piedalījās 116 dalībnieki, tostarp 27 sievietes, arī vairāki dalībnieki no ārzemēm. Skrējiena dalībnieki veica 107 kilometrus garu skrējienu no Rīgas līdz Valmierai. Finiša laiks tiek ieskaitīts brīdī, kad sportists pieskaras Svētā Sīmaņa baznīcas ieejas durvju kliņķim.

Kā raksta www.lsm.lv, trešās atmodas laikā skrējiensoļojums Rīga-Valmiera bija viens no neatkarības atgūšanas simboliem, un dalībnieku numurus tolaik rotāja uzraksts Brīvību Latvijai!, kas saglabājies arī ultramaratona atjaunotajā versijā. Tiesa, tolaik tautā to vairāk dēvēja par Goliātu pastaigu 24 stundu garumā, ne skrējienu līdz kliņķim 19 stundu kontrollaikā. 1989.-1993. gados skrējiens notika vasaras mēnešos, šobrīd tas martā aizsāk oficiālo skriešanas sezonu.  

Par skrējēju labsajūtu skrējiensoļojuma naktī un dienā rūpējās brīvprātīgie palīgi, kuri sešos kontrolpunktos (Garkalnē, Sēnītes tuvumā, Raganā, pie Braslas tilta, Stalbē un Rubenē) sagaidīja skrējējus ar siltu tēju un citiem labumiem.

Trases rekords ir nemainīgs 23 gadus, kopš 1992. gada neviens nav pārspējis leģendārā ultramaratonista Georga Jermolajeva finiša laiku - astoņas stundas, viena minūte un 38 sekundes. Vēl senāks trases rekords pieder ātrākai sievietei - Ņina Blūma 1991. gadā (33 gadu vecumā) no Rīgas līdz Valmierai aizskrēja 12 stundās, 19 minūtēs un 35 sekundēs, ziņo Lsm.lv.

Atjaunotais skrējiensoļojums šogad kļuva par labdarības akciju, kuras laikā tika vākti līdzekļi sešus gadus vecās Undīnes Ozoliņas ārstēšanai. Kā vēsta Lsm.lv, maratona dalībnieki jau pirms starta bija saziedojuši 1353 eiro meitenes ārstēšanai. Sportistus sestdien Valmierā sagaidīja arī Undīne ar ģimeni. Ziedojumi tika vākti arī sacensību dienā un preses konferences laikā.

Informāciju sagatavoja:
Santa Roze (Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija)
27.03.2015.