No Stokholmas līdz Londonai 100

2012. gadā apritēja 100 gadi kopš 40 Baltijas sportisti pirmo reizi startēja V Stokholmas olimpiādes spēlēs 1912.gadā. Izstāde pavērs logu uz notikumiem, kas pirms 100 gadiem risinājās Stokholmas karaliskajā stadionā. Šeit pirmo reizi Latvijas sporta vēsturē Zviedrijas karaliskā galma pārstāvis pasniedza bronzas medaļu mūsu sportistam, stenda šāvējam Haraldam Blauam (1885.-1945.).

Starp trīs olimpiādes spēlēm Londonā (1908., 1948., 2012.) ir vēl kāda ceturtā Londona – 1934.gada Pasaules sieviešu spēļu vieta, kurās kā vienīgā Latvijas pārstāve startēja skrejošā skolotāja Vilma Kerstena. Spēļu organizētāju nolūks bija panākt pasaules sieviešu olimpisko spēļu rīkošanu... Starptautiskā Sieviešu sporta federācija laikā no 1922.gada līdz 1934.gadam reizi četros gados organizēja pasaules sieviešu spēles 1922 – Parīzē, 1926.gadā – Gēteborgā, 1930.gadā Prāgā, 1934.gadā – Londonā). SSSF prezidente A.Miljē 1935.gadā vērsās pie SOK ar lūgumu izņemt no olimpisko spēļu programmas sieviešu veidus un disciplīnas.

Varēsim aplūkot 1912.gada Olimpiādes spēļu dalībnieku apbalvojumus. Latvijas olimpisko izcilību – J. Daliņa sudraba kausus, J. Krūmiņa, V. Muižnieka, D. Kūlas, J. Silova, D. Ozola, V. Zeļonija olimpiskās medaļas un diplomus, t.sk., I. Jaunzemes – Olimpisko spēļu čempiones diplomu, J. Lūša Triju zvaigžņu ordeni, šķēpu un sombrero. Olimpiādes spēļu piemiņas medaļas, nozīmes, programmas u.c.. Bagātīgi pārstāvēts sporta inventārs, apģērbs un apavi no senākiem laikiem līdz mūsdienām: koka un metāla šķēpi; pirmais Latvijā izgatavotais BMX velosipēds un A. Matisona BMX velosipēds; D. Ozola velosipēds, ar kuru izcīnīta bronzas medaļa Barselonā (1992.); J. Krūmiņa un U. Semjonovas sporta apavi; vieglatlētu un riteņbraucēju nacionālās izlases dalībnieku tērpi; basketbola formas tērps. Kā arī 21.gadsimta ultramodernais sporta inventārs – skriešanas, basketbola un tenisa apavi, vieglākie futbola buči pasaulē; moderns peldētāju ekipējums un treniņu inventārs, kurus izstādē palīdzēja eksponēt Sporta preču izplatītājs SIA Adidas Baltics un SIA LatSwim, kas Latvijā prezentē firmu TYR, FINIS, MARU, DUDA, SPEEDO ūdenssporta lieliskos ražojumus.

2012. gadā Latvijas sporta sabiedrība visa gada garumā atzīmēja arī Latvijas Olimpiskās komitejas 90 gadu darbības jubileju. Kāds bija ceļš līdz LOK atjaunošanai un cik stipri bijām pirms Londonas spēlēm? To iepazīsim izstādē. Izstādi papildinās slaidu prezentācija ar vairāk kā 500 Latvijas olimpiešu vārdiem, uzvārdiem un olimpiskajiem sasniegumiem gan vasaras, gan ziemas spēlēs, kā arī paralimpiskajās spēlēs.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Olimpiskās komiteju, Latvijas Riteņbraukšanas federāciju, Latvijas Basketbola savienību, Latvijas Vieglatlētikas savienību, Latvijas Šaušanas federāciju, V. Freidenfelda Latvijas brīvās cīņas sporta klubu u.c., Sporta preču izplatītāju SIA Adidas Baltics un SIA LatSwim.

Informāciju sagatavoja:
Rita Apine, Latvijas Sporta muzejs
13.06.2013.

Ieskats izstādē No Stokholmas līdz Londonai 100:

pirmie olimpiesi
Pirmie latviešu olimpieši V Olimpiskajās spēlēs Stokholmā 1912. gadā.
Foto: Guntis Vāveris, Latvijas Sporta muzejs.

IMGP1395
Ieskats latviešu organizētā sporta pirmsākumos - 19.gs. beigu un 20.gs. sākuma apbalvojumi.
Foto: Guntis Vāveris, Latvijas Sporta muzejs.