Jāņa Šmēdiņa balvas un medaļas

Smedins spele - Foto-Ilmars Znotins 2049 Small

Šogad pludmales volejbola sezona, tāpat kā daudzos citos sporta veidos, līdz šim bijusi un vēl būs īsa un saraustīta COVID-19 sērgas dēļ, tādēļ mums Latvijas Sporta muzejā ir īstais laiks nedaudz atskatīties pagātnē un gatavoties jaunām uzvarām nākotnē. Šajās dienās (no 2020. gada 16. līdz 20. septembrim) Jūrmalā norisinās Eiropas čempionāts pludmales volejbolā, kurā cīnās arī Latvijas duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Šoreiz- par Jāni Šmēdiņu un viņa sasniegumiem.

Jānis Šmēdiņš ir dzimis kuldīdznieks un savas sporta prasmes sācis apgūt dzimtajā pilsētā jau no astoņu gadu vecuma, Kuldīgas sporta skolā. Liela nozīme sporta veida izvēlē bija ģimenei, brālim Tomam, kurš bija pārinieks J. Šmēdiņa karjeras pirmsākumos, un jo īpaši tēvam Andrim, kurš nodarbojās ar volejbolu un ir treneris.

Par olimpisko medaļnieku viņš kļuva savās pirmajās, 2012. gada XXX Olimpiādes spēlēs Londonā. Latvijas Sporta muzejā apskatāma volejbola bumba, ar kuru tika izcīnīta olimpiskā medaļa (pārī ar Mārtiņu Pļaviņu). Arī dažas personiskas lietas, tādas kā saulesbrilles, kas lietotas spēles laikā un komandas cepurīte no Samoilova / Šmēdiņa komandas ekipējuma.

Šobrīd Sporta muzejā eksponētas vairākas J. Šmēdiņa trofejas, piemēram, Pasaules tūres uzvarētāja balva pludmales volejbolā no Puerto Vallartas, kas izcīnīta 2014. gadā. Šī trofeja veidota, izmantojot jūras un daudzkrāsaina jūras zirdziņa figūras motīvus. Ap balvas statīvu apvīta daudzkrāsainu pērlīšu virtene – kaklarota. Uz balvas pamatnes uzraksts angļu valodā. Cita trofeja atceļojusi no Krievijas – no Maskavas Grand Slam turnīra, kas norisinājies no 2013. gada 21. līdz 25. augustam. Šo balvu veido zeltīta kolonna ar proporcionāli lielu, zeltītu volejbola bumbu augšpusē. Pati kolonna daļēji piesegta ar trim stilizētiem tērauda krāsas vairogiem.

IMG 6960   IMG 6956

Ekspozīcijā aplūkojamas arī vairākas medaļas, tajā skaitā FIVB pludmales volejbola pasaules kausa izcīņas 1. vietas zelta medaļa no 2016. gada sacensībām un Eiropas Volejbola konfederācijas rīkotā Eiropas čempionāta 2. vietas sudraba medaļa, kas izcīnīta Kagliari (Itālijā), 2014. gadā. Abas šīs medaļas var uzskatīt par mūsdienu dizaina paraugiem, stilizēti attēli, skaidri nolasāma informācijā, par ko medaļa piešķirta.

IMG 6972 Large   IMG 6983 Large

Kopā ar A. Samoilovu 2013., 2014., 2016. gadā izcīnīti tituli un 1. vietas pasaules kausa izcīņā, savukārt, lielākas panākums duetā ar M. Pļaviņu ir Olimpiskā bronzas medaļa (M. Pļaviņam piešķirtā bronzas godalga arī patlaban apskatāma Latvijas Sporta muzeja izstādē Zelts. Sudrabs. Bronza.).

Smedins spele - Foto-Ilmars Znotins 2049 Small

Jānis Šmēdiņš cīņā pret Vācijas duetu Jonatanu Erdmanu un Kaju Matisiku, Olimpiādes spēlēs Londonā, 2012. Foto: I. Znotiņš/LOK

18.09.2020.