Alīdas Ābolas Pasaules čempionāta balvas orientēšanās sportā

A. Abolas balva 2

Alīda Ābola (dzimusi Zukule, 1954. gadā Aglonā) ir latviešu sportiste, kas nodarbojusies ar orientēšanās sportu. Lielāko starptautisko panākumu A. Ābola guvusi 1989. gadā Ševdē, Zviedrijā, kad Pasaules čempionātā orientēšanās sportā izcīnīja bronzas medaļu garajā distancē.

Par šo ievērojamo sasniegumu A. Ābolai tika piešķirta īpaši darināta balva – koka skulptūra, kas attēlo skrienošu cilvēka figūru, orientēšanās kontrolpunktu, pakalnu un egli. Cilvēka figūra tērpta īsā, iespējams, zvērādas jakā un pusgarās platās biksēs; kreisā kāja piestiprināta pie koka pamatnes, labā kāja pacelta, piešķirot tēlam dinamiku. Pamatne neregulāras formas, iegrebtām risēm. Pie pamatnes piestiprināta misiņa plāksnīte ar uzrakstu angļu valodā: „3rd place Women, Individual WORLD ORIENTEERING CHAMPIONSHIPS 1989 Main sponsor: Volvo Components Corporation”. Balvas priekšpusē kokgriezumā darināts uzraksts: „VM 89” (saīsinājumā no zviedru valodas – pasaules čempionāts). Uzraksts krāsots melnā krāsā, starp burtiem un cipariem balti- oranžs paralelograms, pārdalīts pa diognāli – simboliska kontrolpunkta atzīme. Zem uzraksta, fonā – karogs, krāsots zili- dzelteni- zilā krāsā. Skulptūras pamatkrāsa: gaišs koks, tās izmēri: 36,0 x 17,5 cm un augstums 33,3 cm. Skulptūru izgatavojis zviedru tēlnieks Svens – Gorans Niklasons (Sven-Göran Niklasson, 1936.–2005.), pazīstams arī kā Snidare-Niklas.

A. Abolas balva 1

Par balvas izcīņu A. Ābola atceras: „Pēc finiša pirmā sajūta bija tukšums, itin kā viss būtu atstāts mežā.”. Lai kaldinātu panākumus sacensībās daudz kas ticis upurēts: cietusi gan ģimenes dzīve un tuvie cilvēki, izglītības iespējas, ieguldīti daudz personīgie finanšu līdzekļi.[1]

Sakarā ar gūtajiem panākumiem Zviedrijā, A. Ābola saņēma vēl kādu mākslas darbu kā dāvinājumu: krāsainu litogrāfiju ar nosaukumu: „Es iekaroju pasauli kopā ar Kārli un brāļiem Marksiem" (zviedru valodā „Jag erövrar världen tillsammans med Karl och bröderna Marx").

A.Abola - litografija 2

Darbs attēlo amerikāņu klasisko komēdiju filmu zvaigžņu grupu – brāļus Marksus, kas trijatā sasēduši sarkani melnā retro automobilī, kreisajā pusē redzami muzikanti, divi no tiem – ar pūšamajiem instrumentiem, bet priekšplānā vīrietis ar zaļu seju, spēlējot flautu. Darbība notiek Tidaholmas pilsētas centrālajā laukumā, fonā redzamas ēkas un baznīcas tornis. Gaisā lido divas cilvēku figūras- vīrieši, vienam (pa kreisi), kurš tērpts brūnā uzvalkā, labajā rokā sarkanu ziedu pušķis, otram, melnā uzvalkā (pa labi) kreisajā rokā sarkans karogs ar baltu kātu un labajā rokā pulkstenis ar ķēdi. Abi lidojošie personāži ir domāti Fridrihs Engelss (pa kreisi) un Kārlis Markss (pa labi). Paskaidrojums par norisi un personāžiem atrodams Jana Mortensona (Jan Mårtensson) dzejolī ar tādu pat nosaukumu kā litogrāfijai. J. Mortensons dzejolī attainojis notikumus Tidaholmā, pieminot klasiskas filmu zvaigznes – komēdiju grupu brāļi Marksi (Groucho, Chico, Harpo), komiķu duetu Stanu Laurelu un Oliveru Hardiju, Čārliju Čaplinu, Benu Turpinu, Žaku Tati, Basteru Kītonu, Grētu Garbo u.c., kā arī Donu Kihotu un Sančo Pansu, Kārli Marksu un Frīdrihu Engelsu.

Darbu radījis Karls – Oke Nistroms (Karl-Åke Nyström, 1930.-2013.), mākslas grafikas darbnīcas mākslinieciskais vadītājs un pārzinis Tidaholmā, Zviedrijā. Tā izmēri: 44,0 x 32,8 cm, bet kopā ar rāmi: 56,7 x 46,7 cm. Šo litogrāfiju var uzskatīt par saržu, savukārt lidojošās figūras attāli atsauc atmiņā Marka Šagāla daiļrades tēlus.

[1] Brūne A., Dzenis A., [red.kolēģija] Latvijas sporta lepnums: Personības notikumi, procesi; Latvijas Sporta muzejs, Rīga, 2018; 341 lpp.